sobota 14. září 2013

Kastrovat britského kocoura?




Kastrovat britského kocoura?




Kastrace
je operativní odstranění zárodečných žláz, t.j. drobný a bezpečný chirurgický zákrok. Při kastraci jsou chirurgicky odebrána varlata a šourek se zanechá prázdný.
Operace je jednoduchá, probíhá pod úplnou narkózou  a trvá pouze několik minut. Po dokončení zákroku se nepoužívá šití, šourek je ponechán volně, aby mohl samovolně srůst. Po několika dnech se vytvoří strup, který samovolně odpadne a zanechá šourek srostlý.


Důležitá je péče ihned po operaci.
Kocour se z narkózy probere za několik hodin. Doporučuje se koucoura uložit do teplého pelíšku (přikrývka, osuška)  do přepravky, což je nejjistější.
Nebo na teplé místo, do pelíšku, kde ho budeme neustále hlídat, aby třeba nespadl, neodplazil se na nepřístupné místo, nespadl ze schodů…
Může se totiž vyskytnout blouznění, snaha se pohybovat.
Pozor na nekoordinované výskoky na škrabadla a škrábací stromy.
Dokud se úplně neprobere, musíme ho hlídat, kontrolovat dech, hrozí zapadnutí jazyka. Kontrolovat pelíšek, pokud se samovolně po narkóze pomočí, vyměnit přikrývku.
Pozor na zvracení po narkóze.
Jak poznáme že je kocour probraný z narkózy?
Začne si uvědomovat svůj pelíšek, bude unavený, nebude se už snažit nikam zmateně chodit a usne.
Vodu a krmení může dostat až po nabití plného vědomí.
Obvykle už druhý den po zákroku jsou kocouři schopni normálního pohybu.




Kdy kocoura kastrovat?
U kocourů se doporučuje věk mezi 10 měsíci až 1 rokem. Nejlépe jak se britskému kocourovi zvýrazní typické rysy hlavy- límec kolem krku a dorostou močové cesty- až bude chlap.
Obecně platí pravidlo, že nejvhodnější je kocoura kastrovat, jak začne značkovat. V pozdějším věku nemusí mít kastrace požadovaný efekt, protože některé chování kocoura se již stane zvykem a ani absence hormonů v organismu jej nemusí ovlivnit.
U kocoura je ideální věk pro kastraci období po 1 roku jeho života, až si tzv. prostřednictvím své moči označkuje teritorium ve kterém bude působit.
Změna samčího chování po kastraci nenastane okamžitě, ale ukáže se nejdřív za několik týdnů až měsíců. Nejprve se musí metabolizovat zbytkový testosteron v těle zvířete.


Životospráva po kastraci
V těle kocoura dojde ke změně hormonálních poměrů, proto je třeba změnit stravu, aby kocour neztloustl.
Můžeme krmit granulemi s označením Light, které mají nižší kalorickou hodnotu nebo speciálním krmivem určeným pro kastrovaná zvířata.
Tato speciální krmiva pro kastrovaná zvířata zohledňují riziko zvyšování váhy po kastraci i zvýšené riziko tvorby močových kamenů.


Proč kocoura kastrovat?
Dobrým důvodem pro kastraci je psychická pohoda zvířete. Spokojený a vyrovnaný kocour je to nejlepší pro zodpovědného majitele domácího mazlíčka.
Kocour, který je chovaný v bytě a prožívá pravidelně říje, je dlouhodobě sexuálně nevybitý a v důsledku toho může být nervózní a nespokojený.
Život s kastrovaným kocourem je snesitelnější i pro jeho majitele. Nekastrovaný kocour si dokazuje dominanci značkováním svého teritoria - pach jejich moči i chování je agresivní.
Po kastraci tyto projevy samy odezní.
U kocoura se omezí toulání, rvačky s jinými kocoury.
Kastrace je prevencí chorob jako je rakovina, zvyšuje šanci na delší život.


Jak kocour značkuje?
Jak přesně značkování vypadá? Jde o rozstřikování malého množství silně páchnoucí moči na svislé objekty ve výši kočičího čenichu.
Kocour si stoupne zády k objektu - ke stěně, skříni, odložené tašce, na zahradě ke keři, plotu….- a začne třepat ocasem, špičkou ocasu ze strany na stranu, vystříkne silně zapáchající moč a rozpráší jemné kapičky po okolí.
Někteří kocouři značkují v podřepu. A jiní všude a na vše co se jim zalíbí.
Kocour si tak označuje svoje území. Toto chování je pro něj naprosto přirozené. V žádném případě se tomu nedá nijak zabránit. Ani jej “nevyléčíme” potrestáním, např. namáčet kocourovi do moči čumák nebo ho plácat, křičet apod.
Kocoura bychom vystresovali a bylo by to ještě horší.



Jak se pokusit odstranit kocouří zápach?
Když kocour značkuje své území, tak značkovací moč silně zapáchá. My se snažíme všemi prostředky jej odstranit, a i když si myslíme, že je pryč, kocour ho bude stále cítit a bude se snažit - dokud nebude kastrovaný - označkovat si toto místo znovu.
Při čištění použít hodně dezinfekčních prostředků, ale bez obsahu čpavku, i klasickou octovou vodu, různé odstraňovače zápachu ve spreji, vyčistit kartáčem, co jde tak prát v pračce.
Kočky nesnáší vůni citrusových plodů. Na vyčištěné místo lze nastříkat esenci z citronu, mandarinky, pomeranče- ale neředit vodou. Nebo použít usušenou kůru s citronu, pomeranče.
Takto ošetřeným místům se budou kočky snažit vyhýbat. Ale najdou si do kastrace jiné.




Žádné komentáře:

Okomentovat