středa 26. června 2013

britská kočka v tropickém horkém létě



Pro naše psy, kočky, papoušky a další domácí zvířata jsou vysoké teploty vždy značně stresující. Oslabují jejich imunitu,způsobují malátnost a v případě přehřátí jim jde doslova o život.

Kočka je do značné míry necitlivá vůči vysokým teplotám – povrch rozehřátý na 44 °C již člověku připadá jako horký a dotyk vnímá jako bolest, kočka teplotu povrchu vnímá jako nepříjemnou až při 52 °C.
Pes ani kočka nemají na rozdíl od člověka potní žlázy a mohou tedy jen minimálně regulovat teplotu těla. Pes si pomáhá vyplazeným jazykem a rychlým dýcháním, kočka si najde nejchladnější místo a minimalizuje tělesné aktivity. Ptáci si zase načechrávají peří.

Ale to v extrémních vedrech nestačí. Proto je nutné zajistit domácím mazlíčkům možnost ukrýt se ve stinném místě bytu a připravit  jim dostatečnou zásobu vody k pití – klidně i dvě misky. 
K ochlazování jim napomáhá zrychlené dýchání s vyplazeným jazykem (i kočkám). Srst při běžných teplotách tělo před vysokou teplotou chrání, ale když se organismus zvířátka přehřeje, brání odchodu tepla z těla ven, a tak celý problém zhoršuje.

Hrozí přehřátí organismu - hypertemie.

Lepší je okamžitě najít chládek a zajistit zvířeti dostatek pitné vody. Ta nesmí být ledová, ale jen vlažná! Pomohou také krátké studené obklady na zátylku a na tlapkách.

Můžete dát kočce ledové kostky na olizování, a pokud máte k dispozici ledové pytlíky, tak ji je položte na hlavu, krk a hrudník.

U koček je to podobné jako u psů, při přehřátí navíc snáz upadávají do šoku a bezvědomí. Kočky se však na rozdíl od psů umí o sebe mnohem lépe postarat. A také je pravda, že dokážou dobře rozpoznat, kdy se ještě mohou krásně vyhřívat na slunci a kdy už mají zalézt domů nebo do stínu. To psi prostě nedokážou. 


Příznaky úpalu - např.:

  • těžké dýchání
  • skelné oči
  • zráta rovnováhy
  • zvracení
  • tmavě červený nebo fialový jazyk






Žádné komentáře:

Okomentovat