pěkná úroda na zahradě - aby byla!
Bez opylování květů nevyrostou žádné plody, ani jahody, jablka, hrachové lusky, rajčata....
Včel ubývá, je to tak. Zdatný opylovač je čmelák. Poradí si i s dlouhými úzkými květy, do kterých včely svým sosákem nedosáhnou.
Čmelák, na rozdíl od včel, usedá z květu na květ i za deště a chladného jarního počasí, kdy se včely z úlu ani nehnou. Přitom brzy na jaře se rozhoduje o úrodě ovoce.
Čmeláka se na zahradě nemusíme bát. Na člověka útočí jen vzácně. Bodnutí není bolestivější než od vosy nebo včely a žihadlo stejně jako od vosy v ráně nezůstává.
Žihadla mají pouze samičky čmeláka. Používají i kusadla, takže mohou bodnout i kousnout.
U nás žije 15 až 20 druhů čmeláků (přesně jsem nezjistila). Ve střední a severní Evropě čmeláci žijí v jednoletých společenstvích.
Hnízda si budují na povrchu- v suchém listí, suché trávě nebo nahromaděném mechu, ale také v materiálu, který drží teplo - v seníku, v úžlabí trámu nebo pod zemí. Místo si najdou nejraději v opuštěné myší díře a v dírách od dalších tvorů. Nebo někdy i ve stelivu prázdné ptačí budky, bývalém veverčím hnízdě.
Čmeláků ubývá, protože ubývá vhodných míst k hnízdění. Cca polovina čmeláčích druhů přijme od člověka nový domov - čmeláčí úl - čmelín.
Čmelín se vyrobí doma nebo se dá koupit hotový. Měla by to být dřevěná bedýnka se vstupním otvorem, od kterého vede zahnutá chodbička, která simuluje vstup do myší díry. Vhodný je i větrací otvor, který se dá otevřít v tropických dnech, nebo vchodová pojistka proti čmeláčím škůdcům.
Pak vyplnit vhodným přírodním materiálem - surová bavlna,krejčovská vata- dává se jako vycpávka do ramen kabátu, koudel, suchý mech smíchaný s rozcupovaným bavlněným hadříkem, suché listí, hobliny.
Čmeláci materiál při stavbě hnízda žvýkají a trhají. Takže z umělých materiálů se to nepodaří.
Na podzim královna opustí čmelín, dělnice a trubci zahynou. Pouze čmeláčí samice přezimují zahrabané v zemi do příštího jara. Prázdný čmelín vyčistíme a připravíme na příští rok. Každé jaro se vloží nový hnízdní materiál. Čmeláci si ho neumí do hnízda nanosit, na rozdíl třeba od ptáků.
Zajištění potravy - pestré směsi rostlin a stromů, aby v okolí čmelína od jara do podzimu něco kvetlo. Milují hluchavky, květy ovocných stromů, vrby jívy.
Vhodné místo pro čmelín - polostín nebo stín pod listnatými stromy,pergola, v klidné části zahrady, maximálně s ranním sluncem. 30cm nad zemí, na sloupky, ochrana před mravenci.
Počátkem minulého století bylo ve světě několik set druhů čmeláků a u nás téměř 30 druhů. V posledních desetiletích u nás některé druhy vymřely, jiné jsou vážně ohroženy.
Bez včeliček a čmelích medvídků nebudou jahůdky, rajčata, jablka.......
čmelín z dřevocementu - výrobce Schwegler
Žádné komentáře:
Okomentovat